Vi jämför sylt

Idag har hemkunskapen jobbat på för fullt och hunnit med massor på en och samma lektion:

  • Startade lektionen med en Kahoot om dagens begrepp
  • Pratade om varför vi firar våffeldagen (den 25 mars)
  • Gräddade våfflor
  • Kokade egen sylt
  • Gjorde ett smaktest mellan Köpt sylt och Hemkokt sylt
  • Räknade ut jämförelsepriset på vår hemkokta sylt
  • Diskuterade i små grupper om fördelar med köpt respektive hemkokt sylt utifrån tre olika perspektiv: hälsa, ekonomi och miljö

Fördelar hemkokt sylt

Man vet vad som är i sylten

Man behöver inte köpa en ny burk varje gång man vill ha mer

Det är helt enkelt billigare

Gör du hemmagjord sylt är den även närproducerad och några utsläpps skapas inte. Förutom när du åker till affären.

Man sparar pengar men slösar lite tid men det är värt det.

Fördelar köpt sylt

Om man inte har tid att göra sylt

Det dyrare att köpa sylt än att göra egen. Men sylten du köper håller längre.

Annonser

Helfabrikat vs Hemkunskap 

  
Idag har vi lagat en klassisk maträtt: köttbullar med potatismos och gräddsås

Vi smakade vår egen mat och en färdig maträtt. Eleverna fick sen jämföra och analysera ingredienser, smaker, tid, utseende och totalupplevelse av att äta helfabrikat och hemkunskapens mat. 

Nästa vecka får andra halvan av åk 6 göra samma sak.