Hemkunskapen på Instagram

Jag ha gjort ett Instagram-konto för hemkunskapen, in och följ oss så ser ni vad vi hittar på och lär oss under lektionerna. Sök på hojdenhkk på Instagram.

Annonser

Vi jämför sylt

Idag har hemkunskapen jobbat på för fullt och hunnit med massor på en och samma lektion:

  • Startade lektionen med en Kahoot om dagens begrepp
  • Pratade om varför vi firar våffeldagen (den 25 mars)
  • Gräddade våfflor
  • Kokade egen sylt
  • Gjorde ett smaktest mellan Köpt sylt och Hemkokt sylt
  • Räknade ut jämförelsepriset på vår hemkokta sylt
  • Diskuterade i små grupper om fördelar med köpt respektive hemkokt sylt utifrån tre olika perspektiv: hälsa, ekonomi och miljö

Fördelar hemkokt sylt

Man vet vad som är i sylten

Man behöver inte köpa en ny burk varje gång man vill ha mer

Det är helt enkelt billigare

Gör du hemmagjord sylt är den även närproducerad och några utsläpps skapas inte. Förutom när du åker till affären.

Man sparar pengar men slösar lite tid men det är värt det.

Fördelar köpt sylt

Om man inte har tid att göra sylt

Det dyrare att köpa sylt än att göra egen. Men sylten du köper håller längre.

Reklam

Ett par veckor har vi jobbat med reklam. Vi har granskat olika typer av reklam och diskuterat vad som kan vara vilseledande reklam, könsdiskriminerande reklam samt bra och informativ reklam. Eleverna har även lärt sig vad marknadsföringslagen säger om reklam.

Så här såg uppgiften ut som vi arbetade med:

Och här är några exempel från elevernas arbete:

Vem gör vad hemma?

Till nästa gång vi ses vill jag att du funderar över vilka sysslor som behöver göras i ett hem och vem som gör vad hemma hos dig. En perfekt uppgift att göra tillsammans för att diskutera varför det ser ut som det gör hemma hos er och varför det kan vara skillnader i vem som gör vad. Uppgiften ligger i hemkunskapsmappen i showbie. 🌟

Val vi gör som konsumenter

Hej! 

Äntligen är jag tillbaka efter en tids föräldraledighet. 
Nu har vi startat ett arbete där vi kombinerar förmågan att resonera om balanserade måltider och förmågan att göra smarta val som konsument. 

Sexorna fick arbeta i mindre grupper för att diskutera och värdera olika val man ställs inför när man ska köpa mjölk. 

Vi arbetade med ett antal begrepp och väl där vi skulle bestämma och motivera vad som var mest viktigt och vad som var minst viktigt vid köp av mjölk.



Här är några av tankarna som vi lärde oss:

Hur man vet vad mjölk kan innehålla. 

Skillnader på olika mjölk. 

Vad man kan tänka på när man är i affären och ska välja

Olika begrepp: ekologisk, närproducerat, utseende, smak, pris 

Vad mjölken gör med vår kropp 

Att man kan tänka ur olika perspektiv när man handlar 

Att det är viktigt att veta vad man köper

Veta näringsinnehållet på en produkt 
Det här tyckte vi var svårt:

Diamanten var svår, allt var viktigt, men man var tvungen att välja någonting

Förstå vissa ord när man inte visste vad dom betyder 

Att kunna bestämma sig för vilken mjölk om den ska passa för alla 

Att göra ett val och prioritera mellan alla

Pepparkaksrulltårta 

Den här smarriga skapelsen bjöd årskurs 6 på förra veckan när det vankades adventsfika. 

En rulltårta med smak av pepparkaka som fylldes med lingonsylt och färskost. Mums blev betyget! 

Jag hann knappt fota rulltårtan innan den var slut ☺️
Begrepp vi pratade om:  

Vända ner

Skillnaden mellan vispa och röra

Vispa pösigt 

Grädda 

Stjälpa upp 
Kan du förklara dessa för en vuxen?