Jämföra varor

Idag är det frukosttema på hemkunskapen. Vi jobbar med att jämföra olika varor, allt från pris och näringsinnehåll till att göra motiverade val av varor utifrån hälsa och miljö.    

 

Annonser
Det här inlägget postades i Hem och konsumentkunskap och har märkts med etiketterna . Bokmärk permalänken.

2 kommentarer till Jämföra varor

  1. Vickan, Elsas mamma skriver:

    Det här är ju toppenbra. Kommer ni också att titta på skolmaten, halvfabrikat jämfört med lagad mat från grunden?
    Hälsningar Vickan, Elsas mamma

    Gilla

    • asarindstal1 skriver:

      Vad kul att du läser och kommenterar!
      Det kommer vi att arbeta med när vi lagar mat (i nya skolan i vår). Då kommer vi räkna ut priset per måltid både för halvfabrikat och mat lagad från grunden och vi kommer då även jämföra smakupplevelsen och känslan av när man lagat maten själv.

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s